Maaxi.cz

Rhétská dráha: vydejte se parádním švýcarským vlakem za zimními zážitky

Rhétská dráha je největší soukromou železniční společností ve Švýcarsku, jejíž červené vláčky se proplétají hornatým kantonem Graubünden, a některé úseky spadají i do světového dědictví UNESCO. Ikonickým vlakem Bernina Express jsme se tu nechali protáhnout skrz švýcarské velehory a vydali se lyžovat, sáňkovat i na výlet na sněžnicích.

Mohlo by vás zajímat

Rekordní jeskyně světa. V unikátním žebříčku je zastoupené i Česko

Po celém světě bychom napočítali více než 1 200 veřejnosti přístupných jeskyní, které ročně navštíví okolo 70 milionů turistů. Ti zde za vstupné a suvenýry utratí okolo 800 milionů eur. Čtrnáct českých jeskyní, s průměrnou návštěvností 760 000 lidí ročně, se mezi světovými rekordy neztrácí. Pojďme se podávat na ty nejvýznamnější. ...

Už toho máme dost! Jak se populární destinace perou s přemírou turistů

Velké pokuty za prkotiny, deklasování turistů na chodící peněženky, vytváření organizovaného zmatku. Proslavené destinace staví hráz proti nezadržitelnému přílivu cestovnímu ruchu různě. Denními kvótami, školeními o slušném chování a respektu k místní kultuře. Zdaleka ne všechny metody fungují.

OBRAZEM: Nejlepší místa na světě, kde se můžete vydat po stopách dinosaurů

Už pětašedesát milionů let se po povrchu naší planety neprochází. Ale to neznamená, že byste je dnes nemohli vidět. A nepotřebujete k tomu ani vynalézat stroj času. Muzea, paleontologické skanzeny a přírodní parky, které uchovávají stopy a kostry „strašných ještěrů“, jsou přístupné po celém světě.

Pláže, rum i vodopády. Mauricius je exotika s dávkou luxusu i dobrodružství

Palírna rumu, kousek od ní vodopád a „sedmibarevná země“, kterou vytvořila nestejnoměrně chladnoucí láva. K tomu palmy, bělostné pláže a azurové moře. Zkrátka ráj, kde je možné (téměř) cokoliv. Pokud byste aspoň jednou v životě chtěli zažít dovolenou jako vystřiženou z katalogu cestovních kancelář, pak je Mauricius správnou volbou. ...

Království mechu a červených bran. Fušimi Inari je portálem do japonské pohádky

Kilometry tunelů z červených bran torii, hustý les, v němž vládne mech a divoká prasata, tajuplné rituály… Svatyně Fušimi Inari na jižním okraji Kjóta jako by snad ani nepocházela z tohoto světa.

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945 však končí těsně před „čárou“. Do koncové stanice navíc jezdí už jen dva páry vlaků denně. Se společností ČD Nostalgie se projedeme z Chebu přes Aš do Hranic v Čechách.

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na Slovensko a zpátky. Její příběh je tak zvláštní, že jsem ho zařadil i do nové knihy „Bizarní Česko“.

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na jejich nalézání dává historik Michal Bařinka, autor knihy Poutní místa Česka I., průvodce nejen pro poutníky, který popularizuje mnohdy pozapomenuté lokality se slavnou minulostí.

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na jejich prozkoumávání už na jaře. Užijete si tak města bez davů, a dokonce o dost levněji. Máme pro vás tipy, jak si jaro 2024 vychutnat cestovatelsky naplno.

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí světa. Je to místo plné kontrastů, kde vedle moderních technologií má své pevné místo i hluboká duchovní tradice, za kterou sem jezdí lidé z celého světa. Mezi ně patří také poutnice Jitka Kačánová, která v této krásné zemi strávila celý měsíc. ...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné změny. Berlín se rozhodl, že liknavou správu země převezme jeden z nejkrutějších představitelů německé říše, architekti navíc připravovali v Praze velké změny. Vydejte se s námi na krátkou procházku po Praze v roce 1941 prostřednictvím archivních fotogra ...

VIDEO: Japonský park láká turisty na miliony modrých květů

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350 hektarech se tu pěstují stovky okrasných rostlin. Na jaře se velkému zájmu návštěvníků těší oblast Miharaši, kde kvetou miliony modrých hajniček.

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou Venezuelu. Mávali mu zbraní u hlavy, potkal chřestýše, cestoval v horečkách se zánětem močového měchýře a okradli ho policisté. Přesto se cestovatel Jan Rendl nemůže dočkat, až se do Venezuely zase vrátí.

Jak voní Barma a jak chutná Kolumbie. Slepá cestovatelka vypráví

Na otázku: „Proč cestujete, když nevidíte?“ Zuzana Habáňová lidem odpovídá: „A proč necestujete vy, když vidíte?“ Svou diagnózu se rozhodla brát jako výzvu a s úsměvem procestovala už víc než padesátku zemí. Svět poznává zbylými smysly a její optimismus je vysoce nakažlivý.

VIDEO: Slavné havajské schody do nebe končí kvůli neukázněným turistům

Jedna z nejkrásnějších stezek na havajském ostrově Oahu počítá své poslední dny. Místní úřady se rozhodly, že takzvané Haiku Stairs budou definitivně odstraněny, protože se na nich neustále objevovali turisté i přesto, že vstup na stezku je přísně zakázán.

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci objevili na území Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví ojedinělý přírodní úkaz. Jde o protržený meandr řeky Moravy, ze kterého vznikne další slepé rameno toku.

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují kopce, až za vlnící se horizont. Tak poeticky je popisováno Laolongtou. Pekingem doporučovaná, ale turisty nezahlcená destinace. Přesto fascinující. Právě zde totiž leží začátek celé Velké čínské zdi.

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli nedostatečné ochraně před nápory vln je památka z 19. století, která se nachází v Atlantickém oceánu mezi ostrovy Oléron a Aix, „odsouzena ke zkáze“, uvedl francouzský departement Charente-Maritime.

Na co zírá mašinfíra: Parní babičkou z Vrchlabí s Krakonošem v zádech

Dnešní Mašinfíra nás zavede na krátkou trať, která vede přímo do krkonošské metropole, do Vrchlabí. Projedeme ji jako za starých časů, pěkně s parní lokomotivou v čele. Babička 310.0134 Spolku přátel železnic Českého ráje ujížděla do Kunčic nad Labem, jakoby jí na záda dýchal sám Krakonoš.

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují se nečekaně. Vládnou jim kočky, králíci anebo na nich nesmíte chodit bez plynové masky. A senegalský Fadiouth? Ten je zase unikátní tím, že je vystavěn z mušlí, které tu po staletí vršili místní rybáři.

Španělské Stonehenge zpřístupnily klimatické změny. Je vítanou atrakcí

Epizody vražedného sucha se do dění v Evropě nezapisují jen negativy. Vlna veder v roce 2022 odkryla na dně vodní nádrže Valdecanas monument, který může směle konkurovat anglickému Stonehenge. Podle odborníků mohl takzvaný Dolmen z Guadalperal vzniknout až pět tisíciletí před naším letopočtem.

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších měst světa. Přestože o svém někdejším vlivu si může nechat Florencie jen zdát, její neokázalé půvaby a historie vetkaná do uměleckých děj uchvacuje miliony návštěvníků dodnes.

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich zavítá 320 milionů návštěvníků a čísla návštěvnosti stále rostou. Ať už je považujete za klenoty přírody anebo přelidněné atrakce, musíte v nich dbát řady pravidel. Některá jsou opravdu zvláštní.

Pěšky, na kole, po vodě. Horní Rakousko je utajený ráj nedaleko českých hranic

Rakousko jsem dosud znala jen pod sněhem, bylo pro mě vždy osvědčeným lyžařským cílem. Zajímalo mě proto, co mi tento region může nabídnout na jaře a v létě, kdy se svahy zazelenají a lyžaře vystřídají turisté a cyklisté. A že jich tu v hornorakouském regionu Dunaj je!

Lyžařská střediska ukládají sníh na další sezonu, v létě ho pokryjí izolací

Globální oteplování ohrožuje lyžařské dovolené. Některá zimní střediska proto oživují starodávný trik: šetří si sníh přes léto. Tento postup je v některých ohledech efektivnější než tradiční zasněžování. A podle lidí z oboru může být nesmírně prospěšné jak pro střediska, tak pro jejich místní ekonomiku. ...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější přírůstek na mapě glampingů v Česku se objevil v Beskydech nedaleko obce Trojanovice. Jmenuje se V lomu a nabízí možnost strávit volný čas uprostřed přírody, a přitom mít k dispozici vlastní saunu i vířivku.

VIDEO: Konec všech křivd. Vodní festival v Myanmaru vítá Nový rok

Buddhistický festival Thingyan patří v Myanmaru mezi nejdůležitější svátky celého roku. Polévání a cákání vodou ve všech možných podobách údajně zbavuje lidi útrap minulosti a je nejlepší oslovou nového přicházejícího roku. Svátek začal oficiálně o víkendu a končí dnešním dnem.

Po stopách templářů. Pět míst, kde nahlédnete do historie tajemného řádu

Je tomu více než 700 let, co byl zrušen rytířský řád templářů. Jeho bohatství, vliv a také tajemství, kterým je zahalen, však podněcují fantazii dodnes. Památky na působení templářů jsou rozesety po celé Evropě a Blízkém východě. Těchto pět míst vypráví příběh templářů od založení řádu přes jeho celoevropský rozmach až po tragický zánik. ...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která svým rozkladem vytvořila ze zmaru unikátní ekosystém. V zátoce Mallows Bay v americkém Marylandu totiž vzniklo místo, kde se válečná historie paradoxně podílí na obnově přírody, a návštěvu si určitě zaslouží. ...

OBRAZEM: Když příroda čaruje, vytváří i místa jako z jiné planety

Při návštěvě těchto míst si budete klást otázku, zdali se pořád ještě nacházíte na Zemi, anebo už na jiné planetě. Připomínají spíše snové a fantaskní krajiny z knih a filmů. Třeba takový brazilský národní park Lençóis Maranhenses, který se po období dešťů stane neuvěřitelnou utopenou pouští.

Na co zírá mašinfíra: Opomíjenou lokálkou do tajemných Zlatých Hor

S dnešním Mašinfírou vyrazíme do kraje, o kterém mnozí z vás asi neslyšeli, a to i přesto, že má za sebou bohatou minulost. Doslova. Na okraji Jeseníků leží město Zlaté Hory, jehož okolí je kvůli těžbě drahých kovů provrtané jako ementál. Právě sem vede od roku 1896 z Mikulovic malebná lokálka.

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře. Asi je to věkem, možná současným neklidným světem, určitě za to může i masový turismus, který mění krásná místa na přeplněná parkoviště. Loni k našim cestovním srdcovkám, povětšinou anglosaským zemím, přibyla i jedna skandinávská: Dánsko. ...

VIDEO: Při vykopávkách v Pompejích byly objeveny ohromující umělecké fresky

Archeologové našli ve starověkých Pompejích impozantní banketní sál s černými stěnami a mytologickými motivy z trojské války. Místnost objevili nedávno při vykopávkách na archeologickém nalezišti v blízkosti sopky Vesuv a nyní byla odhalena v celé své kráse.

Po Hedvábné stezce. Uzbekistán uhrane skvělými stavbami i pohostinností

Donedávna to byla uzavřená izolovaná země, která hledá své nové místo na mapě světa a vzpomíná na doby, kdy přes její území putovaly karavany naložené zbožím mezi Čínou a Evropou. Teď je Uzbekistán autentický, nezkažený masovým turismem, plný přátelských lidí a nádherných památek.

VIDEO: V celé Africe se jich bojí, ale v etiopském Hararu hyeny milují

Obyvatelé starobylého etiopského města Harar se při pohledu na hyeny v ulicích neděsí, ale naopak jejich přítomnost vítají. Věří, že šelmy s typickými skvrnami na kožichu pomáhají čistit ulice od zbytků jídla a dokážou udržet na uzdě zlé duchy.

Pozor na omyl. Tyto úchvatné přírodní divy ve skutečnosti stvořil člověk

Obdivujeme se jejich majestátu, žasneme nad jejich krásou a těší nás, co všechno jimi všemocná příroda dokázala vytvořit. Jenže jsme na omylu. I když se to tak často zdát nemusí, s těmito divy přírodě člověk pomáhal, zásahy do nich a upravoval. Anebo je rovnou celé sám vybudoval.

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie laminátek v Česku

V březnu jsme se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměřili na jednu z nejkrásnějších lokomotiv na našich tratích. Laminátky jsou v Česku velice oblíbené a svědčí o tom i zájem našich čtenářů. Ve speciální galerii jste hlasováním mohli vybírat nejkrásnější fotky této legendy, dva autoři vítězných fotek od nás získávají cestovní vo ...

Do Japonska jezdí miliony cykloturistů, nové stezky mají přilákat Evropany

Ve venkovských oblastech Japonska se stala módní záležitostí přeměna opuštěných železničních tratí na speciální cyklistické stezky. Obce doufají, že v dresu navlečení cykloturisté podpoří jejich ekonomickou životaschopnost. Vláda označila cyklistiku za oblast růstu, která může na venkov přinést peníze místních i zahraničních nadšenců. ...

Odkaz libereckého génia. Liebiegovo městečko nemá v Česku obdoby

Liberec byl původně nevýznamným poddanským městem. Jeho statut se změnil v 19. století s rozvojem textilních továren. Zasloužil se o to průmyslník Johann Liebieg, který se výrazně podepsal na podobě města. Pro Liberec znamenal totéž, co Baťa ve Zlíně, ale své plány uskutečnil o pár desítek let dříve.

ZANIKLÉ TRATĚ: Nedokončená dráha do Brušperku vedla skrz činžák

Zaniklé tratě i v 78. dílu zůstanou v Ostravě. Podíváme se na další dráhu, která se měla stavět už před první světovou válkou, nakonec se tam vlaky rozjely s více než patnáctiletým zpožděním, Dokončit celou trať se ovšem nikdy nepodařilo. Projdeme místní dráhu Mariánské Hory – Brušperk.

OBRAZEM: Historické památky a divy světa zničené lidmi

Dva a půl metru široká a přes tři a půl metru vysoká zeď vyskládaná z opracovaného kamene. Hadriánův val byl pozoruhodnou stavbou. Dokud jej hlídali římští legionáři, ohromoval nejen svou délkou. Jenže pak jej místní zužitkovali coby laciný zdroj stavebního materiálu. Vydejte se společně s námi za slavnými památkami, které zničili lidé. ...

Páchly a šířily nemoci. Tyto řeky musely z evropských měst zmizet

Stály u zrodu evropských metropolí, zasadily se o jejich nynější prosperitu. Pak se k nim lidé obrátili zády. Učinili je plovoucími skládkami odpadků, jímkami a nakonec je pohřbili pod zemí. Ve jménu modernizace, stavebního růstu, pro nastolení hygieny. Pod chodníky v podzemí nicméně proudí dál.

Proti proudu. Jeďte na jih Švédska, je to blíž než Jadran

Většina Evropanů v létě zamíří na jih. Co vyrazit proti proudu? Nejjižnější jih Švédska nabízí ochutnávku této skandinávské země. K tomu je velmi vstřícný i pro nejmenší cestovatele. A navíc pro Čechy je nejbližším mořem odjakživa Balt. Takže jde o optimální cíl pro další díl našeho seriálu Dodávkou s dětmi. ...

VIDEO: Bavorské jezero se zbarvilo do fialova, turisté ho berou útokem

Bavorsko se může pochlubit novou turistickou atrakcí, která ovšem nebude mít dlouhého trvání. Malé jezero u Füssenu se tu díky sirným bakteriím, které se dostaly na vodní hladinu, zbarvilo do nepřirozené, ale krásné fialové barvy.

Od kbelíku ke splachování. Proč mají letadla záměrně málo toalet, navíc stísněných

Um vynálezců propůjčil lidem křídla. To ovšem neznamená, že by všechny lidské potřeby zůstaly na pevné zemi. Vzhůru do oblak si s sebou odnášíme to, čeho se na toaletách rádi zbavíme. Ročně to jsou miliardy litrů odpadu. A přestože je dnes cestujících mnohem více, WC se v rámci pokroku stávají menšími.

Voda ze Salcburku je vyhlášená po celém světě. Město se o ní vzorně stará

Rakouský Salcburk má pro turisty mnoho lákadel. Jedním z nich je i „šampaňské z Untersbergu“, které teče z víc než poloviny padesáti dvou fontán. Stačí si tedy na toulky městem vzít lahev a zdarma si načepovat osvěžující nápoj.

OBRAZEM: Turistické atrakce nechvalně proslulé nejdelšími frontami

Jsou doporučovány jako prvořadé pamětihodnosti, které si nesmíte nechat ujít. Ne každý to tak vidí. Protože za silné dojmy tu neplatíte jen penězi, ale i časem. Fronty jsou jejich nedílnou součástí a čekáním tu strávíte často více času než vlastním zážitkem. Takto si budete pamatovat například Reichstag.

Lekce přežití. Podzemní město Derinkuyu chránilo křesťany před muslimy

Civilizace, která přežívá v nucené izolaci a před nebezpečím se ukrývá pod zemí. Zní to jako fantastický námět pro spisovatele. Pro obyvatele Elengubu to byla staletí realita. Jen tak dokázali přežít, uchovat si identitu, jazyk a víru. Než je vystěhovali a jejich domov přejmenovali na Derinkuyu.

Na co zírá mašinfíra: Rychlík do Kralovic vzkřísil dráhu na odpis

Dnes projedeme trať na pomezí Středočeského a Plzeňského kraje, která byla řadu let na odpis. Její koncový úsek zanikl před téměř 30 lety, na zbytku doprava skomírala. Jediným spojem, který život na trati Rakovník – Kralovice u Rakovníka udržoval, byl sezonní rychlík společnosti KŽC.

Hory, příroda a klid. Pět nádherných túr světa, které vám změní život

Chození pěšky zažívá celosvětovou renesanci. V oblibě jsou kratší výlety i extrémní dálkové túry, na které potřebujete půl roku dovolené. Zlatou střední cestou jsou pak vícedenní treky, z nichž mnohé se staly legendárními. Tip, kam za nejhezčími túrami světa, vám dá redaktor iDNES.cz, zkušený cestovatel a autor stejnojmenné knihy Jan Hocek. ...