Maaxi.cz

Nová ponorka každých 56 hodin? Obří bunkr nacistického námořnictva byl od začátku utopií

Nacisté řečnili o nadřazenosti Němců a o jakési rasové čistotě, v posledních letech války ale z Německa paradoxně udělali mimořádně pestrou zemi. Z celé Evropy totiž sváželi vězně a zajatce na takzvané nucené práce. Kousek za přístavem Brémy kvůli tomu vznikla i jedna megalomanská stavba – ponorkový bunkr Valentin. Byl těsně před dokončením, když se k němu spojenci probili. Obří areál si později přebrala spolková armáda a měla v něm skladiště.

Mohlo by vás zajímat

Maker Faire v Praze: velká víkendová show od těch a pro ty, které baví přemýšlet rukama

Během víkendu 12. a 13. května na pražském Výstavišti pulzoval festival kreativity a techniky Maker Faire. Rekordních dvanáct tisíc nadšenců do 3D tisku, robotiky, chytrých stavebnic a kosmonautiky se v sobotu a neděli sešlo v Křižíkových pavilonech. Každý, od dětí po dospělé, zde mohl aktivně uplatnit svou kreativitu a naučit se novým dovednostem. ...

Ve slévárnách v Třinci odlili nové litinové lopatky. Jsou určené pro vodní hamr v rožnovském skanzenu

Třinečtí slévači odlili nové lopatky pro historický vodní hamr na zpracování železa. Neobvyklou zakázku jim dalo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. V něm návštěvníkům ukazují, jak se železem pracovali naši předci. Lopatky z litiny budou roztáčet kolo, které hamr pohání.

Postavili jsme světelné kladivo, říká žena, která jako třetí v historii získala Nobelovu cenu za fyziku

Donna Strickland si nepamatuje, kdy a kde viděla poprvé laser. Tehdy ji ještě nezaujal. Na vysoké škole už ano. Od té doby je s lasery spojena celá její hvězdná vědecká kariéra.

Medvěd, který se pohyboval u Zlína, je už zpátky na Slovensku. Potvrdily to záznamy z fotopastí

Medvěd, který se o víkendu objevil ve Zlínském kraji, už je zpátky na Slovensku. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová, a to na základě záznamů z fotopastí. Na zvíře o víkendu upozornilo několik svědků z okolí Zlína a zachytily ho právě i fotopasti.

Od člověka k nerozeznání: nový GPT-4o vidí a slyší lépe než dříve. A mluví jako umělá inteligence ve filmu

Společnost OpenAI ve svém jarním produktovém updatu nakonec neukázala to, o čem se dlouho předem šuškalo: vyhledávač, který by byl konkurencí pro Google. Vůbec to nevadí, protože to, co předvedla, je pozoruhodné až až.

Nová umělá inteligence vidí, slyší a může si s vámi povídat. Model GPT-4o má být zdarma

Umělá inteligence je zase o trošku dál. Nově už pomocí vašeho telefonu vidí, slyší a mluví. Toho všeho je schopný nový model GPT-4o od americké společnosti Open AI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT. Nový model generativní umělé inteligence nabídne firma lidem zdarma.

Jak vytvořit oblak? Experiment si mohou lidé zkusit i doma, stačí jim k tomu šest obyčejných věcí

Jak si vytvořit mrak? Stačí nám k tomu jen několik věcí, které můžeme navíc najít doma. Správně bychom ale podle meteorologů měli říkat oblak. „Tohle je pro meteorology velmi citlivé téma, protože veřejnost většinou používá slovo mrak, co si budeme povídat, ale my slovo mrak vnímáme jako neodborné,“ zdůrazňuje pro Radiožurnál Miloslav Müller z Česk ...

Jak chodil tyranosaurus? Podívejte se na slepici! Paleontolog o (ne)dinosaurech a „jurských“ nesmyslech

„Paleontologie chce někdy hodně divokou představivost. Jedno období, říkáme mu trias, můžeme s čistým svědomím označit, jako ‚opilé období‘,“ říká paleontolog Daniel Madzia, který působí na polské akademii věd. Vyvrací oblíbené „dinomýty“, vypráví o tom, kdy se naposledy podíval dinosaurovi na zoubek, a trochu ho štve, že se pořád mluví jen o dinos ...

Islanďané protestují proti chovu lososů v krutých podmínkách. Narušují i populace volně žijících ryb

Přímo u pobřeží Islandu provozují dvě obrovské společnosti lososí farmy. V beznadějně přeplněných sítích tam lidé chovají plovoucí mrtvoly s hlavami znetvořenými od mořských vší a bakterií, popisuje německý magazín Der Spiegel a upozorňuje, že i takový chov generuje milionové zisky.

Levnější a dostupnější exotické rostlinné oleje? Genetici objevili alternativu díky americké květině

Vědci v přírodě objevili dosud neznámý způsob syntézy mastných kyselin a jejich ukládání do zásobních tuků. Postup „okopírovali“ od americké brukvovité rostliny podobné řepce. Inovace může znamenat průlom ve výrobě speciálních rostlinných olejů.

‚Pravěké jižní Čechy měly kontakty po celé Evropě.‘ Výstava v Jihočeském muzeu popisuje život Keltů

Věděli jste, že na místě dnešního nákupního centra Globus v Českých Budějovicích stála keltská vesnice? Nejen to připomíná velká výstava o Keltech v Jihočeském muzeu. Nabízí pohled na nejnovější archeologické nálezy, ale i na každodenní život nebo náboženství lidí v době železné.

Vašek a Mates. Unikátní plovoucí bagry odtěžují sedimenty a čistí vodní nádrž na Sokolovsku

Vašek a Mates - tak se jmenují dva unikátní stroje, které v současné době operují mezi Chodovem a Vřesovou na Sokolovsku. Stroje pracují na hladině vodní nádrže a jejich obsluha se k nim každý den dopravuje na pramici.

Ekolog Šperling si na střeše vybudoval mokřad. Slouží mu třeba jako kořenová čistírna odpadních vod

S vášní vymýšlí, inovuje a rozvíjí kořenové čistírny a další přírodní stavby sloužící lidem i životnímu prostředí. Stavitel a ekolog Michal Šperling je mimo jiné tvůrcem chytrého domu s mokřadní střechou, za kterou v roce 2017 získal cenu Energy Globe Award.

Četník František Famfulík zemřel u popravčího kůlu na Kobyliské střelnici

František Famfulík sloužil za války na četnické stanici v Proseči a spolu se svými kolegy aktivně podporoval odbojové skupiny v okolí i bezprizorní rodiny už zadržených osob. Jejich činnost ale neunikla pozornosti gestapa.

O víkendu bude nad Českem vidět polární záře. Vědci radí dívat se na sever a hledat slabé červené světlo

V noci na sobotu a na neděli pravděpodobně uvidíme polární záři i v Česku. K Zemi dorazí ze Slunce několik oblaků plazmatu. Sluneční aktivita se totiž blíží k maximu svého jedenáctiletého cyklu.

Dříve plevel, dnes pomocník při obnově lesů po řádění kůrovce. Lesníci vyzdvihují přínos topolu osiky

Lesníci ho dříve považovali za plevel, dnes ho využívají k obnově lesů po kůrovcových kalamitách. Topol osika má měkké dřevo se špatnou výhřevností, podle vědců z brněnské Mendelovy univerzity se ale uchytí téměř v jakkoliv poškozené krajině a připraví ji pro jiné druhy rostlin i živočichů. Strom proto považují za zásadní pro zdraví českých lesů v ...

Jarní výkyvy počasí dělají starosti nejen zemědělcům, ale i včelařům. Očekávají méně medu než obvykle

Včelaři z Olomoucka začínají vytáčet první jarní med. Díky brzkému nástupu jara s ním začínají o několik týdnů dřív než obvykle. Letošní sezona ale bude podle chovatelů nejspíš slabší. Hlavně kvůli dubnovým mrazům.

VIDEO: Apple se omlouvá za reklamu na iPad. ‚Ničení lidských dovedností,‘ kritizoval ji i Hugh Grant

Americká společnost Apple se omluvila za reklamu na svůj nejnovější iPad Pro, která naštvala řadu umělců a zákazníků. Společnost také uvedla, že nebude reklamu vysílat v televizi, jak původně plánovala, uvedla agentura Bloomberg.

Radista v odboji obvykle přežil tři měsíce, Peltán vysílal přes rok. Legionáři pro něj chtějí vyznamenání

Františka Peltána připomíná na jeho rodném domě v Jindřichově Hradci pamětní deska, přesto osud hrdiny, který padl v druhé světové válce, často neznají ani místní. Změnit to chtějí členové Československé obce legionářské. Usilují o to, aby člen známé odbojové skupiny Tři králové a výjimečný radista získal státní vyznamenání. ...

Novinky firem Google a Apple: umělá inteligence všude, ale jiná, než jakou bychom asi čekali

Dvě dominantní technologické firmy předvedly své nové produkty. Google rozšířil řadu telefonů Pixel 8 a oficiálně je uvedl ve střední Evropě, Apple po dlouhé době inovoval tablety iPad a překvapivě oznámil vlastní čip pro umělou inteligenci. Nečekejte však další konverzační nástroje typu ChatGPT, těžiště jejich zájmu teď leží jinde. ...

Česko testuje novou recyklaci plastů. Technologie si poradí i s netříděným obsahem ze žluté popelnice

Nový způsob recyklace plastů může vést k jejich nekonečnému použití. Působením tepla se rozloží na směs uhlovodíků, která je znovu použitelná pro jejich výrobu. Technologii, která dokáže zpracovat i netříděný obsah žluté popelnice, testují ve Dvorcích u Bruntálu, kde stojí první jednotka na termochemickou recyklaci plastů u nás. ...

Probiotika na míru neexistují. S mikrobioložkou o tom, jak zlepšit své střevo a komu může pomoci fekální transplantace

Umíme vám udělat probiotika na míru. Fekální transplantace vám může zachránit střevo. A mikrobiom vám dokáže zlepšit náladu. To jsou časté mýty, které vypouštějí i odborníci soustředící se na lidský mikrobiom. Mikrobioložka z IKEM Monika Cahová v rozhovoru s Deníkem N vysvětluje, jak je to ve skutečnosti. Mimo jiné upozorňuje, že ačkoli je střevo v ...

Při stavbě D3 už našli archeologové stovky kilogramů válečné munice. Spolupracují s pyrotechniky

Granáty, pancéřové pěsti a další torza zbraní z druhé světové války nacházejí pravidelně archeologové na stavbě dálnice D3 u hranic s Rakouskem. Od začátku roku tam objevili už stovky kilogramů munice. Kolem obcí Dolní Dvořiště a Rybník totiž prošlo v roce 1945 několik armád.

Už ráno byla před stanicí fronta, vzpomíná na zahájení provozu metra před 50 lety vedoucí Kačerova

Před 50 lety se poprvé rozjelo pražské metro i s cestujícími. Po slavnostním zahájení, které obstarala muzika a projevy komunistických potentátů, vyrazila souprava ze stanice Kačerov do stanice Sokolovská, což je dnešní Florenc. Byl u toho i Jiří Cimrhakl, který pro Dopravní podnik pracoval od roku 1960 a dnes je mu 82 let. Cimrhakl prožil slavnost ...

Česko je jednou z mála zemí, které nepojmenovaly a nespočítaly padlé z druhé světové války, říká historik

Před 79 lety skončila druhá světová válka v Evropě. Je připomínání nejtragičtější události v novodobých dějinách dostatečné? Kolik toho o klíčových momentech války ještě nevíme? „Pamětníci nás opouštějí. My ale ani po tolika letech nemáme jedinou kvalitní publikaci, která by pokrývala základ,“ říká v pořadu Jak to vidí... historik Eduard Stehlík. ...

Do Ghany se vrací vzácné ašantské artefakty. ‚Korunovační klenoty‘ před 150 lety odvezli Britové

Z Londýna do Kumasi. Po 150 letech se do země svého původu vrací vzácné historické artefakty, které z ghanského Ašantského království odvezli Britové. Jde však pouze o dlouhodobou zápůjčku při příležitosti 25. výročí korunovace současného ašantského krále.

Největší umění je neletět. Když ovšem intuici posloucháme, nepřijde pochvala, říká pilot Rudzinskyj

Pobyt ve vzduchu způsobuje euforii, ale umíme jí říct dost? Akrobatický pilot letky Flying Bulls rád sedne do každého stroje, ale od své vážné nehody nelétá za každou cenu. „Bylo to chyba kolegy, ale moje odpovědnost, protože jsem měl dva dny předtím varování, že nemám do Bratislavy létat,“ vzpomíná Jan Rudzinskyj na pád jako na lekci pokory v rozh ...

8. květen sice znamenal konec války, ale také příchod traumat, která si z ní lidé odnesli, popisuje historik

Na různých místech Česka si ve středu lidé připomínají 79 let od konce druhé světové války. Přestože ale válka 8. května na papíře skončila, na její následky se podle historika z historického ústavu Akademie věd České republiky Vojtěcha Kyncla často při oslavách zapomíná. „Mnoho lidí se vrací z koncentračních a lidé přichází s různými traumaty, kte ...

Historička: Českoslovenští dozorci kradli v letském koncentračním táboře pro Romy vězňům jídlo

Od konce druhé světové války uplynulo téměř osmdesát let. Je to také doba, kterou trvala stavba důstojného památníku na místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku. Historička Anna Míšková, která je spolutvůrkyní letské expozice, pro Radiožurnál popsala vzniku tábora, život i smrt v něm a mluvila i o předválečném postavení Romů v ...

Bytedance žaluje americkou vládu, společnost chce zvrátit prodej TikToku. Spor by mohl trvat roky

Populární sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok a její čínská mateřská společnost ByteDance zažalovaly americkou vládu. Cílem je zablokovat zákon, který má firmu ByteDance přimět k prodeji sítě TikTok. Informovaly o tom v úterý agentury AP a Reuters. Žaloba by podle AP mohla znamenat začátek vleklého právního sporu ohledně budoucnosti sítě ...

Díky chemickým robotům by léky nemusely mít vedlejší účinky. Na jejich vývoji pracuje tým z Česka

Představte si kapsli plnou barevných kuliček, kterou spolknete a ona bez vedlejších účinků zlikviduje například rakovinové buňky. Právě tuto myšlenku chemických robotů ocenila Evropská výzkumná rada v roce 2007 prvním ERC grantem pro českého vědce. Od té doby jsme grantů získali 78 a do českého výzkumu přiteklo přes devět a půl miliardy korun. Tým ...

Naděje pro pacienty s akutní leukémií. Nemoc pomáhají léčit geneticky upravené bílé krvinky

V Česku přibývá pacientů, kteří se léčí vlastními geneticky upravenými bílými krvinkami. Podle hematoonkologů pomohla loni takzvaná CAR- T terapie více než stovce pacientů. Je to dvakrát víc než v roce předchozím. Život zachraňující léčba se podává například lidem s akutní leukémií, kterým se nemoc po transplantaci kostní dřeně vrátila. ...

Kůrovec na Pardubicku ustupuje. Smrky snad nahradí vhodnější dřeviny, říká správce chrasteckých lesů

Lesníci v Pardubickém kraji mají důvod k úsměvu. Škody způsobené kůrovcem se zmenšují a najdou se i místa, odkud nebezpečný parazit zmizel úplně. Lesní správci jsou ale opatrní. Přestože situace teď vypadá dobře, vyhráno ještě úplně není.

Škody budou přes dvě miliardy, tvrdí prezident svazu vinařů. Mrazy mohly poškodit dřevo i na dva roky

Nejen mrazy ale i jiné vlivy přírodních katastrof na pěstování vinné révy podle slov prezidenta svazu vinařů České republiky, Martina Chlady „poukazují na to, proč je ten obor specifický. Révu může poškodit právě jakákoliv přírodní katastrofa“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus šéf českých vinařů.

Astronauti už se připoutávali, první let ale nevyšel. Start lodi Starliner byl odložen kvůli technické závadě

Boeing kvůli technické závadě odložil první let vesmírné lodi Starliner se dvěma americkými astronauty k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), oznámily tiskové agentury. Odpočítávání se zastavilo dvě hodiny před plánovaným startem z floridského mysu Canaveral.

V Krkonoších po několika desetiletích spatřili losa evropského, zřejmě přišel z Polska

V české části Krkonoš se po desítkách let objevil los evropský. Zřejmě jde o jedince, kterého v minulých dnech zaregistrovali polští kolegové na pomezí Sovích a Krzeszowských hor v Polsku, řekl v pondělí mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. Podle něj je zatím předčasné spekulovat o tom, zda se losi v Krkonoších usadí natrvalo ne ...

V noci bude vidět polární záře. Je potřeba vyhnout se městům a dívat se na sever, říká astrofotograf

V noci bylo možné v Česku sledovat polární záři. Kdo jí zaspal, tak bude mít ještě další šanci. Díky erupcím na slunci je pravděpodobné, že slabá záře se objeví i v následujících dnech. „Polární záře jsou z našich končin velice slaboučké a je potřeba se vydat někam, kde je dokonale odkrytý severní obzor,“ řekl pro Radiožurnál astrofotograf z Fyzik ...

Jedovatí hadi budou kvůli změně klimatu masivně migrovat. Už teď ročně uštknou miliony lidí

Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy. ...

Čerstvá zelenina po celý rok, úsporně a skoro bez práce? Pro chytrý skleník je to hračka

Chtěli byste si pěstovat vlastní zeleninu, ale nemáte čas ani energii? Mohl by to vyřešit chytrý a téměř samoobslužný skleník, který vyvíjí brněnský vědec David Bažout. Jeho inovace dokáže proměnit i desítky let starou skleněnou boudičku v téměř samoobslužnou továrnu na zeleninu. Ta je navíc ekologicky šetrnější než staré skleníky a spotřebuje méně ...

Spát na vesmírné stanici není jako na Zemi. Mikrogravitace vše mění, popisuje astronaut Vittori

Roberto Vittori patří k předním evropským astronautům. Jako člen italského letectva nalétal přes 2000 hodin na víc než 40 různých letadlech. Ve vesmíru byl třikrát, s ruskými Sojuzy a v americkém raketoplánu Endeavour na jeho závěrečné misi. Stal se prvním Evropanem s kvalifikací na velitele ruských strojů i posledním neamerickým astronautem v lege ...

‚Deset let trvalo, než jsem se s tím vyrovnala.‘ Karlu Charvátovou ve vězení znásilnil příslušník SNB

Karla Charvátová (1925-2017) se při rozhovoru pro Paměť národa hodně a často smála, ačkoli mluvila skoro bez ustání o bolestivých věcech – smích v jejím projevu jako by představoval především obranu, distanci od všeho zlého, co se jí přihodilo.

Medicína z vesmíru: buňky rakoviny se mimo Zemi chovají jinak. Mají jiný tvar, než je běžný

Představte si oblek, který by mohl pomáhat lidem se svalovým postižením. Italský start-up REA Spazio jeden takový poslal v lednu do vesmíru. Astronauti ho nejprve nosili na Zemi, aby si zapamatoval jejich pohyby. Ve stavu beztíže je pak dokázal udržovat v kondici. Průlomy vesmírné medicíny představil Italský kulturní institut v Praze. Vědeckému po ...

Rozhlasu pomohla před 79 lety i policie. První knock-out Pražského povstání zaznamenal velitel Hladík

Česko si připomíná začátek Pražského povstání v roce 1945. Lidé se tehdy v závěru druhé světové války postavili na odpor nacistickým okupantům. Už ráno odmítli hlasatelé rozhlasu vysílat v němčině. Nacisté pak budovu na pražských Vinohradech obklíčili a z éteru se ozvalo známé volání o pomoc.

Meteory z Halleyovy komety. Lidé můžou na obloze pozorovat Akvaridy, nejjasnější budou v pondělí

Lidé budou moci na obloze pozorovat meteorický roj eta Akvaridy, který svého maxima dosáhne v noci na pondělí 6. května. K pozorování budou letos ideální podmínky, protože měsíc nebude prakticky vidět a rušit oblohu svým svitem.

‚Záchod v šope, žádná koupelka, žilo se v kuchyni.‘ V Třinci otevřeli dřevěné domky dělníků z železáren

V Třinci na Borku zpřístupnili opravené dřevěnky, které v minulém století obývali dělníci železáren se svými rodinami. Původně jich bylo dvacet, dochovaly se dvě a z těch se stal originální skanzen. Roubenky jsou vybavené jako v době, kdy se v nich ještě žilo. Na malém prostoru tehdy dokázaly žít rodiny často s mnoha dětmi, připomíná Český rozhlas ...

Roboti, 3D tisk i senzory snímající životní funkce. Česká armáda kráčí cestou nových technologií

Armáda prohlubuje spolupráci s vysokými školami, které vojákům pomáhají zavádět do praxe moderní technologie. Společně s Českým vysokým učením technickým v Praze se soustředí na využití umělé inteligence, robotů, 3D tisku či zpracování velkého množství dat. Armáda chystá také experimentální vojenskou jednotku, která bude technologie testovat. Je me ...

Lepra se ve středověku šířila mezi lidmi a veverkami, zjistili vědci. Zavinit to mohl i obchod s kožešinami

Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.

Zuřivý reportér Kisch zaplatil vysokou cenu za to, že sloužil režimu. Jenže už nebyl na světě, říká historik

Přezdívku „zuřivý“, kterou novinář a literát Egon Ervin Kisch získal, byla odrazem jeho emocemi překypující povahy. Jeho nadšení jít za tématem, dokonce i do prostředí na dně společnosti. Vedle úkladných mordů, kriminality, to byly i nevěstince a prostitutky, stejně jako další sociálně nejslabší části společnosti. Kisch byl oceňovaný, kritizovaný, ...

‚Velký kus Edisona i kousíček Tesly.‘ Otec Slovenské strely byl velikán, jakého jsme v dějinách neměli

Ve Vsetíně byla v pátek velká sláva. Po dvou letech prací tam otevířeli nové nádraží a přijela i historická Slovenská strela, jejímž autorem je Josef Sousedík, významný český elektrotechnik a vynálezce. „Dobovým tiskem byl Josef Sousedík označován jako Edison z Moravy. Z chudých poměrů spousty vynálezů. Konkrétně měl 222 světových a evropských vyná ...

Ovocnáře míjí úvaha, co bude za 10 let. Není pravda, že se na mrazíky nedá připravit, tvrdí bioklimatolog

Jaké rostliny bude možné pěstovat v blízké budoucnosti na jižní Moravě nebo kde je naprosto nevhodné budovat sjezdovky? I k tomu lze využít nově zveřejněnou mapu vývoje klimatické změny, kterou vytvořili vědci z Ústavu výzkumu globální změny Akademie Věd České republiky – CzechGlobe. „Naším cílem je poskytnout široké veřejnosti to, co máme k dispoz ...